NEOBASE
← Înapoi la Contabilitate pentru Toți

Mașina firmei: TVA, combustibil și cheltuieli deductibile

Actualizat: 15 octombrie 2026 · 10 min de citit

Mașina firmei e folosită pentru clienți, dar uneori și pentru cumpărături sau pentru un drum în weekend. Contează asta pentru TVA și pentru impozit? Da, și mult. Lecția explică regula de 50%, când se deduce totul, ce e foaia de parcurs și de ce amortizarea are o limită separată. Exemplul continuă mașina luată în leasing de Studio Iris SRL în lecția despre leasing.

⚡ Pe scurt

Dacă mașina firmei nu e folosită exclusiv pentru activitate, firma deduce doar 50% din TVA de pe cumpărare, leasing, combustibil și reparații, iar la impozitul pe profit doar 50% din cheltuielile cu mașina. Dacă mașina e folosită exclusiv pentru firmă, se deduce tot, dar firma trebuie să dovedească asta, de regulă cu foaia de parcurs. Separat, la un autoturism, amortizarea e deductibilă cel mult 1.500 lei pe lună, oricum ar fi folosită mașina, cu câteva excepții.

Despre ce mașini e vorba

Regulile privesc vehiculele de cel mult 3.500 kg (masa totală maximă autorizată) și cu cel mult 9 scaune, inclusiv al șoferului. Adică autoturismele obișnuite și multe autoutilitare mici. Un camion sau un microbuz mare nu intră aici: la ele se aplică regulile generale.

Nu contează cum a ajuns mașina în firmă: cumpărată cash, pe credit, luată în leasing financiar sau operațional, închiriată. Legea vorbește despre vehiculele aflate „în proprietatea sau în folosința” firmei.

Regula de 50%: TVA și cheltuielile

Când mașina e folosită și pentru firmă, și în scop personal, chiar și ocazional, două limite merg împreună:

  • TVA: firma deduce doar jumătate din TVA de pe cumpărarea sau leasingul mașinii și de pe cheltuielile legate de ea (Codul fiscal art. 298 alin. (1)). Jumătatea nededusă devine cheltuială, cu o excepție: la cumpărarea mașinii, intră în costul ei și ajunge pe cheltuieli treptat, prin amortizare (mai jos).
  • Impozitul pe profit: doar jumătate din cheltuielile cu mașina sunt deductibile (art. 25 alin. (3) lit. l)). Cealaltă jumătate se adaugă înapoi la calculul impozitului.

Cheltuieli legate de mașină înseamnă tot ce se poate atribui direct acelei mașini: combustibilul, reparațiile, întreținerea, piesele, uleiul, asigurarea RCA, ITP-ul, rovinieta, impozitul local, chiria, dobânzile, comisioanele și chiar partea de TVA nededusă (HG 1/2016, normele la art. 25 și la art. 298). Amortizarea nu intră în limita de 50%: are regula ei, mai jos.

Ce e „uz personal”? Folosirea mașinii de către angajați sau administrator în interes propriu, ori punerea ei gratuit la dispoziția altora. Și drumul zilnic la și de la serviciu e uz personal, cu o excepție: când firma își transportă angajații pentru că nu există transport în comun potrivit (de exemplu, nu circulă nimic la ora schimbului).

❓ Quiz rapid

Administratorul unei firme plătitoare de TVA folosește autoturismul firmei pentru clienți, dar și în weekend, în interes personal. Cât din TVA de pe bonul de combustibil poate deduce firma?

Exemplu: o lună cu mașina la Studio Iris

💡 Studio Iris SRL, decembrie 2026

Studio Iris SRL e un birou de proiectare, plătitor de TVA și de impozit pe profit. Din noiembrie 2026 are un autoturism în leasing financiar: 100.000 lei fără TVA, rata lunară 1.816,95 lei, din care în decembrie dobânda e 600 lei, iar amortizarea e 1.666,67 lei pe lună (calculele sunt în lecția despre leasing). Iris, administratoarea, folosește mașina pentru clienți, dar și în weekend. Deci firma aplică regula de 50%.

În decembrie:

  • factura ratei 1: 1.816,95 lei + TVA 21% 381,56 lei = 2.198,51 lei;
  • factura de combustibil: 800 lei + TVA 168 lei = 968 lei;
  • amortizarea: 1.666,67 lei.

TVA: din 381,56 lei se deduc 190,78 lei, iar 190,78 lei rămân cheltuială. Din 168 lei se deduc 84 lei, iar 84 lei rămân cheltuială.

1. Factura ratei. Partea din preț scade datoria (167), dobânda e cheltuială (666), iar TVA se împarte: jumătate deductibilă (4426), jumătate cheltuială (635).

Debit

Credit

167

Alte împrumuturi și datorii asimilate

↓ scade1.216,95

666

Cheltuieli privind dobânzile

↑ crește600

4426

TVA deductibilă

↑ crește190,78

635

Cheltuieli cu alte impozite, taxe și vărsăminte asimilate

↑ crește190,78

404

Furnizori de imobilizări

↑ crește2.198,51
%=4042.198,51 lei
1671.216,95 lei
666600 lei
4426190,78 lei
635190,78 lei

Doar jumătate din TVA se recuperează; cealaltă jumătate devine cheltuială a firmei.

2. Combustibilul, la fel: TVA se împarte în două.

Debit

Credit

6022

Cheltuieli privind combustibilii

↑ crește800

4426

TVA deductibilă

↑ crește84

635

Cheltuieli cu alte impozite, taxe și vărsăminte asimilate

↑ crește84

401

Furnizori

↑ crește968
%=401968 lei
6022800 lei
442684 lei
63584 lei

Combustibilul e cheltuială întreagă în contabilitate; limita de 50% se aplică la calculul impozitului.

3. Amortizarea se înregistrează întreagă, ca la orice imobilizare: 6811 = 2813, 1.666,67 lei. În contabilitate nu se taie nimic: toate cheltuielile apar cu valoarea lor. Limitele lucrează abia la calculul impozitului pe profit, unde partea nedeductibilă se adaugă înapoi la profit.

Cât nu se deduce la impozit, în decembrie:

CheltuialaSumaRegulaNedeductibil
Amortizarea1.666,67limita de 1.500 lei pe lună166,67
Dobânda600,0050%300,00
Combustibilul, cu TVA nededusă800 + 84 = 884,0050%442,00
TVA nededusă de pe rată190,7850%95,39
Total3.341,451.004,06

La combustibil, limita de 50% se aplică pe suma cu TVA nededusă cu tot, exact ca în exemplele din norme. Ordinea e: întâi se taie TVA, apoi se aplică 50% pe cheltuială plus TVA nededusă.

Cum se face de fapt. Normele nu spun în ce cont merge TVA nededusă. Multe firme o trec în 635, ca în exemplu; altele o adaugă la cheltuiala de care ține (de exemplu, în 6022). Profitul iese la fel. Partea nedeductibilă nu se înregistrează separat în conturi: se adaugă înapoi la profit doar la calculul impozitului. Factura de avans și cea a valorii reziduale din leasing au tot TVA cu deducere de 50%. Combustibilul trecut direct pe cheltuieli (6022 = 401) e o simplificare: presupune că firma ține stocurile prin inventar intermitent sau că tot combustibilul e consumat în lună. La inventar permanent, factura intră întâi în stoc (3022 = 401), iar la consum, 6022 = 3022.

Folosire exclusivă: ce câștigă firma și ce trebuie să dovedească

Dacă Iris n-ar folosi deloc mașina în interes personal, Studio Iris ar deduce toată TVA și toate cheltuielile, cu excepția limitei la amortizare:

TVA dedusă în decembrie

Folosire mixtă (50%):190,78 + 84 = 274,78 lei

Folosire exclusivă:381,56 + 168 = 549,56 lei

Cheltuieli cu mașina în contabilitate

Folosire mixtă (50%):3.341,45 lei (cu TVA nededusă)

Folosire exclusivă:3.066,67 lei

Nedeductibil la impozit

Folosire mixtă (50%):1.004,06 lei

Folosire exclusivă:166,67 lei (doar limita amortizării)

Cheltuieli deductibile

Folosire mixtă (50%):2.337,39 lei

Folosire exclusivă:2.900,00 lei

Dovada folosirii

Folosire mixtă (50%):Nu trebuie foaie de parcurs

Folosire exclusivă:Foaie de parcurs și documente

În decembrie, folosirea mixtă costă firma cam 365 de lei în plus: 274,78 lei TVA nerecuperată și 90,02 lei impozit pe profit în plus (16% din 2.900 − 2.337,39 = 562,61 lei). Pe 12 luni, ordinul de mărime e de câteva mii de lei.

Dar „exclusiv” trebuie să fie adevărat și dovedit. Firma are obligația să arate că mașina e folosită doar pentru activitate. Legea dă exemple: drumuri la clienți și furnizori, la puncte de lucru, la bancă, la vamă, la poștă, la ANAF, drumurile conducerii în interes de serviciu, deplasările la service. Dovada se face cu documentele contabile și cu foaia de parcurs, care trebuie să aibă cel puțin:

  1. 1

    Categoria de vehicul

    Ce mașină e folosită (de exemplu, autoturism, cu numărul de înmatriculare).

  2. 2

    Scopul și locul deplasării

    Unde s-a mers și de ce: „la clientul X, Ploiești, predare proiect”.

  3. 3

    Kilometrii parcurși

    Pentru fiecare drum, de obicei cu kilometrajul de plecare și de sosire.

  4. 4

    Norma proprie de consum

    Câți litri pe sută de kilometri consumă mașina, stabilită de firmă. Așa se leagă combustibilul cumpărat de drumurile făcute.

Cine aplică regula de 50% nu e obligat să țină foaie de parcurs pentru deducere: limita ține deja cont de folosirea personală. Un avantaj în plus al regulii de 50%: folosirea mașinii în scop personal de către angajat sau administrator nu se impozitează ca venit din salariu (art. 76 alin. (4) lit. ț)).

Dacă firma deduce tot, dar la un control reiese că mașina mergea și în concediu, ANAF poate reîncadra situația: TVA dedusă în plus și impozitul pe profit se recalculează.

❓ Quiz rapid

O firmă vrea să deducă toată TVA de pe combustibilul unui autoturism folosit doar pentru activitate. Ce document trebuie să întocmească, pe lângă factură?

Amortizarea: limita de 1.500 lei pe lună

La autoturismele de categoria M1 (mașinile pentru persoane, cu cel mult 9 locuri, inclusiv al șoferului), amortizarea e deductibilă cel mult 1.500 lei pe lună pentru fiecare mașină (art. 28 alin. (14)). Limita nu depinde de folosirea mixtă sau exclusivă: la Studio Iris se aplică în ambele variante. Ce trece de 1.500 lei pe lună nu se deduce nici mai târziu, nici la vânzare: când mașina iese din firmă, valoarea rămasă se deduce tot cel mult 1.500 lei înmulțit cu lunile rămase de amortizat (HG 1/2016, pct. 27 de la art. 28).

Studio Iris ține foaie de parcurs și folosește mașina doar pentru clienți. Amortizarea lunară e 1.666,67 lei. Cât deduce la impozit?

✗ Greșit

1.666,67 lei: cu foaie de parcurs, totul e deductibil

Foaia de parcurs scoate mașina din regula de 50% pentru TVA și cheltuieli, dar nu și din limita amortizării. Limita de 1.500 lei are excepțiile ei, separate.

✓ Corect

1.500 lei; 166,67 lei sunt nedeductibili

Limita de 1.500 lei pe lună se aplică oricărui autoturism M1, cu excepția categoriilor din lege (taxi, școli de șoferi, închiriere, agenți de vânzări și altele).

Excepțiile: când nu se aplică limitele

Unele mașini sunt scoase din limite pentru că activitatea lor este mașina. Pe scurt:

  • vehiculele folosite exclusiv pentru intervenții de urgență, pază și protecție sau curierat;
  • vehiculele agenților de vânzări și de achiziții (angajații care se ocupă în principal de asta), cel mult una pentru fiecare agent;
  • taxi și transportul de persoane cu plată;
  • vehiculele cu care se prestează servicii cu plată, fără de care serviciul nu s-ar putea face: școlile de șoferi, închirierea, leasingul;
  • mașinile care sunt marfă (la un dealer auto).

Listele din cele trei articole seamănă, dar nu sunt identice: la TVA (art. 298 alin. (3)), la cheltuieli (art. 25 alin. (3) lit. l)) și la amortizare (art. 28 alin. (14)). De exemplu, mașinile de test-drive ale dealerilor sunt pomenite expres doar la amortizare. Firma își încadrează singură mașinile, iar la control ANAF poate judeca altfel, după situația reală. Un birou de proiectare, ca Studio Iris, nu intră în nicio excepție.

Și dacă mașina e cumpărată cash?

Regulile sunt aceleași, doar locul TVA nededuse diferă. Dacă Studio Iris ar fi cumpărat mașina cu 100.000 lei + TVA 21.000 lei, cu folosire mixtă, ar fi dedus 10.500 lei. Ceilalți 10.500 lei nu se pot recupera, deci intră în costul mașinii: 2133 crește cu 110.500 lei (costul de achiziție cuprinde taxele nerecuperabile, OMFP 1802, pct. 8). Amortizarea ar fi 110.500 / 60 = 1.841,67 lei pe lună, din care deductibili tot 1.500 lei. La credit bancar, dobânda e cheltuială legată de mașină, deci intră și ea în limita de 50% la folosire mixtă.

❓ Quiz rapid

Recapitulare din lecția 100: partea deductibilă din TVA de pe factura de combustibil, în ce cont se trece?

⚠️ Atenție

Regulile sunt cele în vigoare la 15 octombrie 2026, din Codul fiscal și normele lui (HG nr. 1/2016). La o microîntreprindere plătitoare de TVA, regula de 50% pentru TVA se aplică la fel; limitele la cheltuieli și la amortizare nu schimbă impozitul, care se calculează pe venituri. Lecția nu acoperă: ajustarea TVA când o mașină trece de la folosire exclusivă la mixtă sau invers (bunurile de capital), vânzarea unei mașini cu deducere limitată, mașina personală folosită pentru firmă (decontul de deplasare) și mașina la PFA, care are reguli asemănătoare în alt articol. Pentru persoanele cu funcții de conducere, cheltuielile se deduc, limitat, pentru cel mult un autoturism de fiecare persoană (art. 25 alin. (3) lit. m)).

Cum apare mașina în contabilitate, cu leasing financiar sau operațional, explică lecția despre leasing. Cum ajung cheltuielile nedeductibile în calculul impozitului vezi în lecția despre impozitul pe profit. Iar pentru alegerea personală între cash, credit și leasing, citește Mașina: cash, credit sau leasing.

📚 Surse și data verificării

Verificate la 15 octombrie 2026, în formele consolidate din corpusul legislativ NeoBase; completate în aceeași zi, după auditul lecției.

  • Temei legal: Codul fiscal (Legea nr. 227/2015), forma la 8 august 2026:
    • art. 17: cota impozitului pe profit, 16%;
    • art. 25 alin. (3) lit. l): 50% din cheltuielile cu vehiculele de cel mult 3.500 kg și cel mult 9 scaune, nefolosite exclusiv pentru activitate; excepțiile 1–5; limita nu cuprinde amortizarea;
    • art. 25 alin. (3) lit. m): autoturismele persoanelor cu funcții de conducere, limitat la unul pentru fiecare persoană;
    • art. 28 alin. (14) lit. a)–d): amortizarea autoturismelor M1, deductibilă cel mult 1.500 lei pe lună pentru fiecare, și excepțiile;
    • art. 76 alin. (4) lit. ț): folosirea în scop personal a vehiculelor cu cheltuieli deductibile 50% nu e venit impozabil din salarii;
    • art. 291 alin. (1): cota standard de TVA, 21%;
    • art. 298 alin. (1)–(5): limitarea la 50% a deducerii TVA pentru vehicule nefolosite exclusiv pentru activitate (cumpărare, leasing, închiriere și cheltuieli legate); vehiculele peste 3.500 kg sau 9 scaune nu intră; excepțiile de la alin. (3) lit. a)–f).
  • Temei legal: Normele metodologice ale Codului fiscal (HG nr. 1/2016), forma la 31 martie 2026:
    • titlul II, pct. 16 alin. (1)–(3), la art. 25 alin. (3) lit. l): trimiterea la pct. 68 din titlul VII; foaia de parcurs pentru deducerea întreagă (categoria de vehicul, scopul și locul deplasării, kilometrii, norma proprie de consum); cheltuielile cuprinse (impozite locale, RCA, ITP, rovinietă, chirii, TVA nededusă, dobânzi, comisioane); limita de 50% se aplică după limitarea TVA, inclusiv pe TVA nededusă (exemplele 1 și 2);
    • titlul II, pct. 27, la art. 28 alin. (14): la scoaterea din gestiune, valoarea rămasă se deduce cel mult 1.500 lei înmulțit cu lunile rămase;
    • titlul VII, pct. 68 alin. (1)–(8), la art. 298: cheltuielile legate de vehicul (inclusiv combustibilul); exemplele de folosire în scopul activității; obligația firmei de a dovedi și foaia de parcurs; transportul angajaților; uzul personal și faptul că la 50% nu e nevoie de foaie de parcurs; excepțiile și agenții de vânzări/achiziții (un vehicul de agent); încadrarea făcută de firmă și dreptul organului fiscal de a o reaprecia.
  • Regulă contabilă: Reglementările contabile aprobate prin OMFP nr. 1802/2014, forma la 19 noiembrie 2025: pct. 8 pct. 6 (costul de achiziție cuprinde taxele, cu excepția celor recuperabile); funcțiunea conturilor 4426, 635 și 602 (în debit, materialele consumabile aprovizionate, cu 401, la metoda inventarului intermitent); planul de conturi (pct. 594): 167, 2133, 2813, 401, 404, 4426, 6022, 635, 666, 6811.
  • Exemplu: Studio Iris SRL și toate sumele sunt fictive; contractul de leasing e cel din lecția 315. TVA rată: 1.816,95 × 21% = 381,56; 381,56 / 2 = 190,78. Combustibil: 800 × 21% = 168; 168 / 2 = 84. Factura ratei: 1.216,95 + 600 + 190,78 + 190,78 = 2.198,51. Nedeductibil: 1.666,67 − 1.500 = 166,67; 600 × 50% = 300; (800 + 84) × 50% = 442; 190,78 × 50% = 95,39; total 1.004,06. Cheltuieli: 1.666,67 + 600 + 190,78 + 800 + 84 = 3.341,45; deductibile 2.337,39. Exclusiv: 1.666,67 + 600 + 800 = 3.066,67; deductibile 2.900. Diferența: 2.900 − 2.337,39 = 562,61; × 16% = 90,02; 274,78 + 90,02 = 364,80. Cash: 100.000 × 21% = 21.000; 10.500 nededuși; 110.500 / 60 = 1.841,67.
  • Interpretare:
    • contul pentru TVA nededusă (635 sau contul cheltuielii) nu e numit în OMFP 1802 pentru limitarea de la art. 298; 635 e folosit în practică, după analogia cu TVA devenită nedeductibilă prin pro rata;
    • TVA nededusă la cumpărarea cash intră în costul mașinii după definiția costului de achiziție; la leasingul financiar, unde TVA vine pe fiecare rată, exemplul o trece pe cheltuieli, lună de lună;
    • impozitul în plus din comparație e socotit doar pe luna din exemplu, pentru o firmă plătitoare de impozit pe profit cu profit impozabil.